Polish (Poland)English (United Kingdom)

Visit Counter

Today324
This month6006
All days1179710
Home Page
Andrzejów k. Urszulina - 29 maja 2012 r.
There are no translations available.

W 70. rocznicę mordu Żydów przez hitlerowców w Andrzejowie, Fundacja "Pamięć, Która Trwa" postawiła kamień Pamięci na miejscu ich egzekucji i pochówku. Na uroczystość jego odsłonięcia przybyli mieszkańcy Andrzejowa i okolic oraz zaproszeni goście, by oddać hołd niewinnie pomordowanym.






W ceremonii wzięli udział : Naczelny Rabin Polski Michael Schudrich, wójt Urszulina Tomasz Antoniuk, proboszcz Parafii Urszulin Maciej Głasek, Zofia Kamionowska ze Stowarzyszenia Dzieci Holocaustu, Jadwiga Gawrych z Polskiego Towarzystwa Sprawiedliwych wśród Narodów Świata, Agnieszka Nieradko z Komisji Rabinicznej ds. Cmentarzy, dyrektor Zespołu Szkół w Urszulinie Mirosław Chudzik wraz z uczniami, poczty sztandarowe OSP Urszulin i Zespołu Szkół oraz mieszkańcy Andrzejowa.
Uroczystość prowadził Zbigniew Niziński - prezes Fundacji "Pamięć, Która Trwa". Słowo wstępne o potrzebie pamięci o pomordowanych powiedział wójt Tomasz Antoniuk. Po odsłonięciu pomnika odbyła się wspólna modlitwa poprowadzona przez Rabina i Proboszcza. Młodzież przeczytała fragmenty książki “Andrzejów- śladami zapomnianej historii” Adama Panasiuka o tragedii, która odbyła się tu w dzień Zielonych Świąt, 26 maja 1942 r. Tego dnia, z samego rana, Niemcy wraz z będącymi na ich służbie Ukraińcami otoczyli Andrzejów, pod szkołą zebrali wszystkich mieszkańców. 38 Żydów oddzielono, wyprowadzono na skraj wsi i rozstrzelano.
Zespół “ Seniorzy”w strojach regionalnych przedstawił pieśni nawiązujące do wydarzeń, które odbyły się w Andrzejowie 70 lat temu. Pod tablicą, na której zostały wypisane trzy ustalone nazwiska ofiar, zapalono znicze i złożono wiązanki kwiatów.
Następnie goście odwiedzili w niedalekim Michałowie miejsce wiecznego spoczynku 2 Żydów zamordowanych przez Niemców jesienią 1942 r. Historię tego miejsca opowiedział 93 - letni, naoczny świadek.. Żydzi, kobieta i mężczyzna, prawdopodobnie mieszkańcy Andrzejowa, którzy uciekli z głównej egzekucji, ukrywali się kilka miesięcy w stogach siana. Złapani przez Niemców, zostali zabici i zakopani na miejscu egzekucji. Rabin odmówił modlitwę nad ich grobem. Następnie w Szkole w Urszulinie odbyło sie spotkanie z młodzieżą. Rabin opowiedział o swej misji a Jadwiga Gawrych wspominała ratowanie Żydów przez swoją rodzinę.Na koniec spotkania dyrektor Szkoły oprowadził gości po izbie pamięci patrona Szkoły Alfreda Lityńskiego.



Thumbnail Thumbnail


Thumbnail Thumbnail


Thumbnail Thumbnail


 
Prawa autorskie do zamieszczonych na tej witrynie internetowej tekstów i zdjęć są zastrzeżone,
ich wykorzystanie jest możliwe jedynie za pisemną zgodą Zarządu Fundacji.

 


© 2009 Fundacja Pamięć, Która Trwa