Polish (Poland)English (United Kingdom)

Licznik odwiedzin

Dzisiaj228
W tym miesiącu3782
Wszystkie1172937
Strona startowa
Zapisane obrazy historii


Obraz 7: Chasia Farbiarz - część 1

W czasie II wojny światowej w getcie w Stoczku Węgrowskim przebywało około 2 tysiące Żydów. Podczas likwidacji getta we wrześniu 1942 r. hitlerowcy rozstrzelali ok. 200 Żydów a pozostałych deportowali do obozu zagłady w Treblince. Grupy Żydów ze Stoczka zdołały ukryć się w okolicznych lasach i wioskach. Wśród ukrywających się była Rywka Farbiarz ze swą 10- letnią córką Chasią. Ukrywający się podzieleni byli na małe ok. dziesięcioosobowe grupy. Razem z Chasią i jej mamą byli jej kuzyni z Warszawy; Srulik- lat ok.18 i Mojszele Farbiarz- lat ok.11, którzy przybyli do Stoczka w nadziei na przeżycie.
Więcej…


 
Obraz 6: Rodzina Wolrech

Przed II wojną światową w Cechówce mieszkało ok. 1000 Żydów na ogólną liczbę 6000 mieszkańców. Zajmowali sie głównie handlem, rzemiosłem i drobną produkcją. W Cechówce była bożnica, pochówki Żydów odbywały się w sąsiednim Okuniewie.

Jedną z rodzin w Cechówce była rodzina Wolrechów. Zajmowali się m.in. szewstwem.
Więcej…


 
Obraz 5: Moszek i Motek

Obaj ukrywali się w czasie niemieckiej okupacji w lasach w okolicy Janowa Lubelskiego. Moszek Hamer (z lewej na zdjęciu) stracił w tamtej okolicy niemal całą rodzinę. Dziadkowie, Azriel i Szifra zginęli na ulicy w Janowie Lub. z rąk Niemców. Jesienią 1942 r. w egzekucji 48 mężczyzn pochodzenia żydowskiego w Przymiarkach polscy bandyci zastrzelili ojca Moszka, Awruma. W wigilię święta Pesach, wiosną 1943 r. Niemcy zabili mu w okolicy lasu Jarugi, mamę, Henele i starszą siostrę, Manię. Oprócz Moszka, przetrwała wojnę tylko młodsza siostra, Nechama.
Więcej…


 
Obraz 4: Stoczek Węgrowski

Julianna i Stanisław Postek mieszkali przed wojną w Stoczku Węgrowskim. Mieli dziwięcioro dzieci i prowadzili gospodarstwo rolne.Wg spisu z 1921r.w Stoczku Węgr.mieszkało 1636 osób, w tym 1221 Żydów. W czasie okupacji hitlerowskiej w utworzonym w Stoczku getcie przebywało ok.2000 Żydów. We wrześniu 1942r., podczas likwidacji getta rozstrzelano ok.200 Żydów, a pozostałych wywieziono do Treblinki. W połowie tego roku przybyło do Postków troje uciekinierów z getta warszawskiego.
Więcej…


 
Obraz 3: Huta Dąbrowa k.Żelechowa

Wśród Żydów szewcami byli Motek Auselender, Fajgenzwajg oraz Frydman. Kobiałkiewicz Chaim i Chaja mieli sklep konfekcyjny.Jankiel Rubel był kowalem. Alfiszerowie prowadzili skup zboża, mieli piekarnię i sklep.Było kilku rzeźników, w tym Jankiel Holzman. Stolarzem był Szymon Filkensztain. Idydia Białobroda z rodziną miał sklep galanteryjny. Wśrod Żydów pracujących w hucie byli Teiblumowie, Szajnberg, Goldyn, Motek i Lejb Rutkiewicz.
Więcej…


 
<< Początek < Poprzednia 1 2 3 Następna > Ostatnie >>

Strona 2 z 3
Prawa autorskie do zamieszczonych na tej witrynie internetowej tekstów i zdjęć są zastrzeżone,
ich wykorzystanie jest możliwe jedynie za pisemną zgodą Zarządu Fundacji.

 


© 2009 Fundacja Pamięć, Która Trwa