Polish (Poland)English (United Kingdom)

Licznik odwiedzin

Dzisiaj111
W tym miesiącu3665
Wszystkie1172820
Strona startowa
Leokadia k. Łaskarzewa – 27 maja 2014 r.

W Leokadii Fundacja „Pamięć, Która Trwa” we współpracy z mieszkańcami postawiła kamienie Pamięci w miejscach spoczynku Żydów zamordowanych przez Niemców w czasie II wojny światowej. W przeprowadzonej przez Fundację uroczystości odsłonięcia tych kamieni, mieszkańcy, duchowni, władze gminy, uczniowie okolicznych szkół oraz zaproszeni goście oddali hołd pomordowanym i wyrazili sprzeciw wobec ludobójstwa.






W uroczystości wzięli udział: Naczelny Rabin Polski Michael Schudrich, Proboszcz Parafii Łaskarzew Edmund Szarek, Wójt Gminy Łaskarzew Marian Janisiewicz, Sekretarz Gminy Łaskarzew Hanna Cichecka, Komendant Państwowej Powiatowej Straży Pożarnej w Garwolinie Dariusz Sadkowski, uczniowie z czterech szkół gminnych – z Dąbrowy z siedzibą w Woli Łaskarzewskiej, ze Starego Pilczyna, Krzywdy i Izdebna oraz 15 osobowa grupa z Izraela.
W słowie wstępnym wójt Marian Janisiewicz zaznaczył, że to upamiętnienie jest wyrazem naszej troski by wszystkie pokolenia znały historię swojej ojczyzny i gminy. Powiedział - Jak większość ofiar niemieckich zbrodniarzy, osoby te nie miały godnego pochówku. Cieszę się, że znalazły się osoby, którzy mimo upływu tylu lat postanowili oddać im cześć.
Uroczystość prowadził Zbigniew Niziński, prezes Fundacji. Podkreślił, że choć czas zaciera powoli pamięć o wydarzeniach sprzed 70 lat to jednak tu została ona zachowana. Są w tym miejscu pochowani Żydzi, którzy uciekli z obozu pracy w Wildze. W październiku 1943 r. szli przez Leokadię, mieli ze sobą miski i prosili o jedzenie. Zostali złapani przez dwóch Niemców, którzy patrolowali ten teren i rozstrzelani. Prezes Fundacji dodał, że mieszkańcy Leokadii w czasie wojny uratowali ukrywającego się Żyda Srula Warszawera zwanego Zygmuntem, teraz ratują pamięć o pomordowanych.
Odbyła się wspólna modlitwa Rabina i Proboszcza. Zapalono znicze i złożono pod tablicą kwiaty. Uczniowie przedstawili program słowno- muzyczny. Do uczniów dołączyły dwie dziewczyny z Izraela i również zaśpiewały pieśń.
Rabin Michael Schudrich powiedział, że człowiek zawsze ma wybór, dobry lub zły. Przywołał przykład: niedaleko stąd w 1942 r. zabito 5 osobową rodzinę Proczków za pomaganie Żydom. W naszych czasach nie musimy dokonywać takich wyborów jak 70 lat temu, ale dalej codziennie mamy wybór robić dobrze lub źle.
Przewodnik grupy izraelskiej stwierdził – Ludzie tutaj pochowani nie są znani z imienia i nazwiska. Ta grupa, która dzisiaj tu przyjechała to są ludzie z Izraela, ale korzeniami związani z Polską, ich rodziny również zostały zamordowane w czasie wojny. Nigdy nie byli na takiej uroczystości. Nie wiadomo, może tu leży ich dziadek lub krewny… Z jego inicjatywy odśpiewano hymny Polski i Izraela.
Kolejna część uroczystości odbyła się w oddalonym o kilkaset metrów miejscu rozstrzelania i pochówku 9 Żydów. Głos zabrał 87 letni, naoczny świadek wydarzeń: Ta grupa Żydów została zabita pierwsza, widziałem to wszystko. Żydzi weszli do jednego z domów by się ogrzać, gdy wychodzili zostali złapani przez Niemców. Nakazali się im kłaść na ziemi i strzelali im w głowy. Potem Niemcy złapali drugą grupę Żydów, jednemu udało się uciec, 12 rozstrzelano.
Oznaczono tabliczką też miejsce pochówku Żyda, który w 1942 r. na wysokości Leokadii wyskoczył z pociągu jadącego do obozu zagłady w Treblince. Koła wagonu ucięły mu nogę, później patrol żandarmerii niemieckiej zastrzelił go i nakazał mieszkańcom jego zakopanie. Działania Fundacji wsparła Komisja ds. Dziedzictwa Amerykańskiego za Granicą, prywatni darczyńcy oraz mieszkańcy Leokadii.

Thumbnail Thumbnail


Thumbnail Thumbnail


Thumbnail Thumbnail

 
Prawa autorskie do zamieszczonych na tej witrynie internetowej tekstów i zdjęć są zastrzeżone,
ich wykorzystanie jest możliwe jedynie za pisemną zgodą Zarządu Fundacji.

 


© 2009 Fundacja Pamięć, Która Trwa