Polish (Poland)English (United Kingdom)

Licznik odwiedzin

Dzisiaj57
W tym miesiącu3956
Wszystkie1173111
Strona startowa
Mojsławice - 24 września 2012 r.

W Mojsławicach odbyła się uroczystość odsłonięcia kamienia Pamięci postawionego przez Fundację “ Pamięć, Która Trwa “ nad grobem około 250 Żydów. Kamień stanął na trasie Marszu Śmierci z 1 grudnia 1939 r., podczas którego Niemcy zabijali gnanych przez siebie Żydów z Chełma do Sokala, do strefy sowieckiej. To największy grób Żydów zamordowanych w tym Marszu.






Na uroczystość przybyli z Brazylii - Blima Lorber i jej brat Szyja Ber Lorber z żoną. W uroczystości wzięli również udział: sekretarz Gminy Uchanie Ryszard Król, przewodniczący Rady Gminy Uchanie Piotr Czapski, duchowny Warszawskiej Żydowskiej Gminy Wyznaniowej Paweł Bramson, ksiądz Rzym.-Kat. Jarosław Nowak, pastor Kościoła Zielonoświątkowego Czesław Uszyński, prezes Fundacji “ Pamięć, Która Trwa” Zbigniew Niziński, nauczyciele i uczniowie ze Szkół z Uchań, Teratynia i Jarosławca. oraz mieszkańcy Mojsławic i okolic.
Po odsłonięciu pomnika odbyła się wspólna modlitwa duchownych. Blima Lorber, która wraz z bratem wsparła działania Fundacji dla upamiętnienia tego grobu, odczytała fragment wspomnień swego ojca Dawida Lorbera, ocalonego z tego Marszu. 1 grudnia 1939 r. w Chełmie wszyscy Żydzi, mężczyźni od 16 do 60 roku życia, musieli na rozkaz Niemców stawić się na głównym placu miasta pod groźbą rozstrzelania. Stawiło się około 1800 Żydów. Niemcy zaopatrzeni w auta, motocykle i konie wyprowadzili kolumnę Żydów na drogę w kierunku Hrubieszowa. Do Hrubieszowa szli ok. 15 godzin, kto osłabł i nie nadążał za kolumną został zastrzelony. Cała droga była zasłana ciałami zabitych Żydów, których na rozkaz Niemców lokalni mieszkańcy musieli zakopywać. W Hrubieszowie do tej kolumny dołączono kolejnych Żydów i pognano ich w kierunku Sokala, a część w kierunku Bełżca. Ponad 1000 Żydów zginęło podczas tego Marszu.
Uczennice zarecytowały wiersze o życiu i Zagładzie Żydów. Sekretarz Ryszard Król odczytał w imieniu Urzędu Gminy Uchanie list okolicznościowy. Zbigniew Niziński w swym przemówieniu powiedział - odbył się tu dziś akt historycznej sprawiedliwości, uszanowaliśmy grób niewinnych ofiar, jest to nasz wspólny hołd dla pomordowanych i przestroga przed ludobójstwem. Na koniec uroczystości ksiądz Jarosław Nowak zaapelował do młodzieży, by pamiętali o tym grobie, zaopiekowali się nim, zapalali znicze w święta i rocznice.


Thumbnail Thumbnail


Thumbnail Thumbnail


Thumbnail Thumbnail

 
Prawa autorskie do zamieszczonych na tej witrynie internetowej tekstów i zdjęć są zastrzeżone,
ich wykorzystanie jest możliwe jedynie za pisemną zgodą Zarządu Fundacji.

 


© 2009 Fundacja Pamięć, Która Trwa