Polish (Poland)English (United Kingdom)

Licznik odwiedzin

Dzisiaj108
W tym miesiącu3558
Wszystkie1184216
Strona startowa
Feliksin k. Krzywdy - 20 czerwca 2011 r.

W dniu 20.06.11 r. w Feliksinie odbyła się uroczystość odsłonięcia kamienia Pamięci nad grobem 9 Żydów zabitych przez hitlerowców jesienią 1943 r. podczas ukrywania się w leśnym schronie. Upamiętnienie zainicjowała i wykonała Fundacja “Pamięć, Która Trwa”.







Uczestnicy uroczystości zgromadzili się w lesie, w miejscu gdzie spoczywa dziewięciu Żydów, w tym kobiety, którzy ratowali swe życie ukrywając się w ziemiance a później w niej zostali zabici.
W uroczystości wzięli udział:
Alon Simhayoff- Attache ds. Kultury Ambasady Izraela, Michael Schudrich- Naczelny Rabin Polski, Bożena Opioła - przedstawiciel Kancelarii Prezydenta RP, Sonia i Abram Hurman- ocaleni z Holocaustu, Ester Kobialkiewicz- gość z Izraela, wójt Gminy Krzywda Jerzy Kędra, z-ca wójta Barbara Kot, Mariusz Wyziński- członek Rady Gminy Krzywda, Czesław Ciołek- Proboszcz Parafii Okrzeja, Andrzej Olszewski- Proboszcz Parafii Kłoczew, dyrektor Zespołu Szkół w Hucie Dąbrowie Ryszard Żurek, młodzież szkolna oraz mieszkańcy Feliksina i okolic. Uroczystość prowadził Zbigniew Niziński- prezes Fundacji ”Pamięć, Która Trwa”. Przedstawił historię tego miejsca. Ukrywającym się Żydom donosiła jedzenie mieszkanka Feliksina, Stefania Ponikowska. Hitlerowcy wpadli na jej trop i zmusili, by zaprowadziła ich do kryjówki Żydów. W lesie wrzucili granaty do ziemianki zabijając Żydów, zginęła też Stefania Ponikowska. Przedstawiciel Ambasady Izraela Alon Simhayoff i przedstawicielka Kancelarii Prezydenta RP Bożena Opioła w swych przemówieniach nawiązali do pamięci o życiu i Zagładzie Żydów i ich ratowaniu w czasie Holocaustu. Abram Hurman wspominał wojenne lata, które przeżył dzięki pomocy Polaków. Przypomniał 14 rodzin polskich, które zginęły w tej okolicy, ratując Żydów i partyzantów. Dzięki temu przeżyło w tym rejonie około 70 Żydów, w tym 17 z Okrzei a część nawet z Warszawy i Łowicza. Następnie Rabin Michael Schudrich oraz proboszczowie odmówili modlitwę i podzielili się swoimi refleksjami. Kolejnym wzruszającym dla wszystkich momentem uroczystości były recytowane przez uczniów Zespołu Szkół w Hucie Dąbrowie wiersze okolicznościowe oraz śpiew, który przy akompaniamencie ptaków niósł się daleko w las.



Thumbnail Thumbnail


Thumbnail Thumbnail


Thumbnail Thumbnail


 
Prawa autorskie do zamieszczonych na tej witrynie internetowej tekstów i zdjęć są zastrzeżone,
ich wykorzystanie jest możliwe jedynie za pisemną zgodą Zarządu Fundacji.

 


© 2009 Fundacja Pamięć, Która Trwa